Je to už veľmi dávno, keď jeden malý nočný motýlik zatúžil vidieť slnko. Veru tak – bol to celkom obyčajný nočný motýľ – cez deň spal, a až keď svet zahalila čierna tma, prebudil sa a vyliezol von. Nebol ani nijako zvlášť pekný, ani zaujímavý, od hlavy až po päty celý čierny. Jediné, čo bolo na ňom zvláštne, bola tá nezvyčajná túžba vidieť slniečko.
V jeden večer, keď mesiac jasne žiaril, sedel motýlik na kvietku a vzdychal: „Keby som tak mohol vidieť, ako vyzerá svet, keď naň svieti slnko! Čo by som za to dal!“
Ako áno, ako nie, počula to vretenica – had, ktorý, keď treba, uhryzne zubami naplnenými jedom. Chvíľku počúvala, ako motýlik vzdychá, až sa jej ho uľútostilo.
„Neplač, motýlik. Keď tak veľmi túžiš uvidieť slnko, povedz, už si to niekedy skúsil?“
„Čo či som skúsil?“ opýtal sa začudovane motýlik. „No predsa ísť večer spať a ráno vstať. Nočným motýľom slnečná žiara prekáža, tak sa radšej skryjú. Lenže kým to neskúsiš, nebudeš vedieť, či oslepuje aj teba.“
Motýľ porozmýšľal nad tou radou a nešlo mu do hlavy, prečo to ešte nikdy nevyskúšal. Veď je to také jednoduché! Hneď sa uložil spať. Prehadzoval sa v postieľke, od vzrušenia dlho nevedel zaspať.
Keď otvoril oči, bol už biely deň, presnejšie, krásne letné popoludnie bez obláčikov na oblohe. Slnko svietilo, motýľovi chvíľu trvalo, kým si naň zvykol, ale napokon zistil, že mu neprekáža. Celý šťastný si poletoval ovzduším, rozhodnutý, že už nikdy nebude spať vo dne. Olizoval nektár kvetov, ktoré v noci nikdy tak krásne nevyzerali. Naozaj sa cítil skvele.
V jeden okamih však slnko niečo zatienilo. Prekvapený pozeral nahor – a beda! Bol to veľký vták
a úbohého motýlika už-už lapal do zobáka.
„Ó, nie!“ skríkol motýlik, pošmyklo sa mu na kvete a padol pod rastlinku. Vták chňapol zobákom naprázdno a odletel. Motýľ pocítil prvý raz v ten deň smútok. Celý vyľakaný ostal celé hodiny skrytý pod rastlinkou, kým nezačul známy hlas.
„Tak čo, motýlik, ako sa ti páči slniečko?“ spýtala sa vretenica. „Ja ho zbožňujem a rada sa na ňom vyhrievam.“ „Ach, vretenica, keby si vedela, slniečko je nádherné, aj svet je vo dne úžasný a farebný, ale skoro ma lapil a zjedol nejaký vták!“
„No, to je daň za to, že chceš žiť vo dne. I v noci máš nepriateľov, len sa vieš lepšie pred nimi schovať. Cez deň je to trochu zložitejšie, pretože je doďaleka vidieť…“
„Ach vretenica,“ vzdychol motýľ, „tebe je dobre, ty nemáš žiadnych nepriateľov!“
„To nie je pravda, motýlik! Mám ich neúrekom, ale viem sa brániť. V papuľke mám jedovaté zuby, a keď mi niekto ubližuje, uhryznem ho. Jed nie je vždy smrteľne nebezpečný, ale moji nepriatelia sa ho obávajú.“
„Aj ja by som chcel mať taký jed, ktorým by som postrašil a zahnal útočníka.“
„Ak chceš, môžem ti z môjho trošku dať,“ ponúkla sa vretenica. Motýľ neváhal, vzal si štipku z jedu
a strčil si ju do vrecka na hrudi. Poďakoval sa vretenici a unavený z ťažkého dňa zaspal.
Ráno si motýľ zasa vychutnával nový deň a nevedel sa nabažiť farieb na rozkvitnutej lúke. No netrvalo dlho a znova nad ním zakrúžil vták. Tentoraz sa však motýľ nezľakol, nebojácne sedel na kvete.
Operenec ho zobral do zobáka, no rozkašľal sa a motýľa vypľul. Horký jed mu nielen nechutil, ale mu aj opálil jazýček. Motýľovi prišlo chudáka vtáka ľúto. Znova si nešťastne sadol pod kvet a zavzdychal. Veď on nechcel nikomu ublížiť, len sa bránil. Onedlho sa objavila vretenica.
„Motýlik, ty si znova nešťastný!“ zasipela. „Ach, vretenica, keby si len vedela! Vtáka bolí z môjho jedu jazyk aj bruško. Už nechcem nikomu ubližovať!“ Múdra vretenica sa zamyslela. „Pozri, ja svojich nepriateľov aj bez slov vystríham, že im môžem spôsobiť bolesť. Varuje ich môj kľukatý pás na chrbte. Aj ty by si ich mal nejako upozorniť.“
„Ale ako?“ vzdychol motýľ. Vretenica hútala a hútala, až vyhútala. Odlíš si krídla od ostatných nočných motýľov tak, aby si to hneď všetci všimli. Najlepšie by bolo, keby si ich mal nejakej pestrej farby…“
A motýľ vretenicu do tretice poslúchol. Dal si na čierne krídla namaľovať jasnočervené škvrny. Teraz vyzeral nádherne, ale najmä nebezpečne. Vtáci si medzi sebou rýchlo povedali, že ten čierno-červený motýlik je horký a štipľavý a dali mu pokoj.
Motýľ neskôr zvolal svojich priateľov a vysvetlil im, že žiť cez deň je oveľa krajšie. Druhovia si zaobstarali trošku jedu, zmenili šat a navždy ostali žiť ako denné motýle. A aby nezabudli na vretenicu, ktorej ostali naveky vďačné za múdre rady, samy sa nazvali vretienkami.
Zdroj: Rozprávky z trávy…Silvia Havelková
A AKO JE TO NAOZAJ?
Vretienka obyčajná
Je 14 až 18 mm dlhý motýľ, zvyčajne sfarbený čierno-červeno.
Vretienka pomaly lieta z kvetu na kvet, ale zväčša len vysedáva na steblách tráv. Možno ich vidieť vždy viacero vedľa seba – žijú v kolóniách. Ich húsenice nájdeme na bôbovitých rastlinách. Majú zvláštnu obranu proti nepriateľom. Zo spodnej časti hrude vylučujú žltkastý sekrét, ktorý obsahuje jedy. Vtákom preto vretienky nechutia, a keby ich zožrali, spôsobilo by im to problémy. Ich krásne sfarbenie má všetky predátorov varovať. Ľuďom by ich jed uškodil len v prípade, že by vretienku zjedli.
Vretenica obyčajná
Ľudovo zmija – je najrozšírenejším hadom na svete a zároveň najjedovatejším hadom vyskytujúcim sa na Slovensku. Vretenica je malý had. Jej potravou sú najmä drobné hlodavce, jašterice, prípadne malé vtáky a vtáčie vajcia. Vretenica útočí málokedy a len v ohrození. Má tak málo jedu, že by dospelého zdravého človeka mohlo usmrtiť iba viacero vreteníc, a to aspoň piatimi uhryznutiami. Malé deti by však mohli zomrieť už po jedinom uhryznutí. Pozor si musia dávať alergici, chorí a ľudia vo vyššom veku.
Vretenica však zvyčajne vystrekne jed skôr než uhryzne. Z jedu vreteníc sa vyrábajú lieky.