ARCHÍV

Návštevy
Celkom1310466
Mesiac646
Dnes21
Online1

Pekný týždeň želáme Vám všetkým. Vyzerá to tak, že online vyučovanie máme už posledný týždeň. Ďakujeme všetkým rodičom aj detičkám za spoluprácu. Veľmi dobre sa nám s Vami pracovalo i takto na diaľku.
Potešila nás každá spätná väzba, každý lajk. Ešte raz veľké ĎAKUJEME a tešíme sa na Vás v materskej škole.
1.Aktivita:
a) Prečítajte si báseň o doprave a podľa inštrukcií odpovedzte, deti, na otázky

doprav.prostr....evita
b) Skúste nájsť podľa začiatočného písmena mesta jeho prvú hlásku (ide len o vizuálny vnem podľa grafémy-znaku), staršie deti môžu prepísať (napodobniť) tvary písmen

pismenka...evita

2.Aktivita
Deti, spravte si na koberci cestičky zo skladačiek a zahrajte sa na dopravu. Môžte si dopravné prostriedky vyrobiť aj zo skladačiek, alebo lega, alebo z rôznych krabičiek, odpadového materiálu. Nezabudnite na dopravné značky, prechody pre chodcov. Potešia nás Vaše obrázky.

poskladaj...evita

urob si...evita

zahraj sa...evita

3.Aktivita

Podľa zvukov  uhádnite, o aký dopravný prostriedok ide .
https://www.youtube.com/watch…

Môžte si potom prehrať  sériu videí o doprave, dopravných značkách, pravidlách cestnej premávky a všeličom zaujímavom  s Haničkou a Murkom.
https://www.youtube.com/watch…

 

4.Aktivita
Nakreslite si  dopravný prostriedok. Môžte podľa vlastnej fantázie, alebo sa inšpirujte našim návrhom. 

nakresli...evita

5. Aktivita
Minulý týždeň sme sa oboznámili so symbolmi SR a teraz si s pomocou rodičov môžte vyrobiť, mile deti, mapu Slovenska. Rodičia Vám ju môžu nakresliť na veľký papier, vyznačiť, čo budete vyfarbovať akou farbou. Zelenou budú nížiny- to je tam, kde nie sú hory, hnedou budú hory a modrou si môžte vyznačiť rieky, inou farbou zas diaľnice…odľa vlastnej fantázie si na mapu doplňte zvieratá, aké u nás žijú, alebo na cesty a vodu, či železnicu, dopravné prostriedky. Táto aktivita je aj na viac dní, ale sa isto pri nej zabavíte. Pokiaľ si na túto aktivitu trúfnete, budeme veľmi rady. 

A aby sa Vám lepšie pracovalo, vypočujte si klip o tom, aké je naše Slovensko krásne https://www.youtube.com/watch…

mapa1...evitamapa2...evita

  

6.Aktivita
S mapou Slovenska ste sa trochu oboznámili, deti, tak teraz budeme trochu cestovať . Na mape sú vyznačené niektoré mestá na Slovensku. Červenou je vyznačená naša Dubnica. Vašou úlohou bude určiť, ktoré mesto je k nám najbližšie a ktoré najďalej↔. Poproste rodičov, aby Vám nepomáhali a skúste porozmýšľať vy, ako by ste vzdialenosti zmerali ↔ (menšie deti iba vizuálne určia najbližšie a najvzdialenejšie mesto podľa ich odhadu, staršie merajú). Väčšina z Vás nemá možnosť tlače, tak deťom prosím, len odhadom prekreslite mapu a takisto vyznačte niektoré mestá – nemusia byť všetky.  Veľmi sa na to tešíme. (Táto úloha je z Hejného matematiky a rozvíja tvorivosť, zručnosť a logické myslenie).

cestujeme...evita

7.Aktivita
V poslednej aktivite budeme trochu cestovať  a počítať. Aktivita je vygradovaná v 3 leveloch, prejdite si všetky, posledný je určený pre predškolákov a môžte si ho sťažiť podľa toho, ako dieťa zvláda pridávanie a odoberanie prvkov. ( podstatný je zvuk , aby dieťa zachytilo pridávajúci prvok aj vizuálne, aj sluchovo  a pridávanie a odoberanie po jednom ). Takže príjemnú zábavu s Hejného matematikou a prostredím Autobus želáme😉

https://www.youtube.com/watch…

 


 

Pekný týždeň želáme Vám všetkým. Vyzerá to tak, že online vyučovanie máme už posledný týždeň. Ďakujeme všetkým rodičom aj detičkám za spoluprácu. Veľmi dobre sa nám s Vami pracovalo i takto na diaľku.
Potešila nás každá spätná väzba, každý lajk. Ešte raz veľké ĎAKUJEME a tešíme sa na Vás v materskej škole.
1.Aktivita:
a) Prečítajte si báseň o doprave a podľa inštrukcií odpovedzte, deti, na otázky
b) Skúste nájsť podľa začiatočného písmena mesta jeho prvú hlásku (ide len o vizuálny vnem podľa grafémy-znaku), staršie deti môžu prepísať (napodobniť) tvary písmen


 

Milí rodičia, milé deti, prajeme Vám pekný a úspešný týždeň  s novou témou aktivít.
1. Aktivita
a) Deti, skúste si zo skladačiek, krabičiek, kociek…postaviť naše mesto . Všetko, čo sa Vám v našom meste páči, kde radi chodíte, miesta, ktoré radi navštevujete. Porozmýšľajte, čo všetko v našom meste máme zaujímavé a také, čo v iných mestách nie je. Poteší nás, ak sa s obrázkami z Vašich stavieb podelíte s nami.
b) Keď bude pekné počasie , zoberte si von nejakú podložku na sedenie, veľkú knihu, papier a ceruzku a zahrajte sa na maliarov – nakreslite nám Váš dom , kde bývate, alebo strom , ktorý máte radi, alebo hocijaké miesto v Dubnici, ktoré sa Vám páči. Všimnite si aj detaily a skúste ich znázorniť. Aj tieto kresbičky nás potešia. 
Ukážka je z kresieb detí ZUŠ z výtvarného odboru v Dubnici n/V – vytvorená ako omaľovanky

omaľovanky deti zo ZUS...evita

2. Aktivita
Vytvorili sme pre Vás, milé deti, prezentáciu o našom meste – viete, ako sa volá? A čo je v ňom zaujímavé a iné ako inde?

Dubnica…evita

3.Aktivita

Pozývame Vás trochu počítať a povandrovať pomocou šípok po pamiatkach a objektoch nášho mesta. Túto hru môžu hrať veľkí i malí. Veľkí nachystajú a skontrolujú, malí sa zahrajú. Tak poďme na to.

návod k hre...evita

legenda k stv.sieti...evita

herny plan st.siet1...evita

herny plan st.siet2...evita

4.Aktivita
Slovensko je krajinou, kde žijeme a je súčasne aj našou vlasťou. Prezrite si obrázky s rodičmi a porozprávajte sa o nich.
K symbolom našej vlasti patrí aj štátna hymna- vypočujte si  ju v podaní Metalindy https://www.youtube.com/watch… a ak sa Vám páči, môžte sa ju naučiť spievať . Už ste ju niekedy počuli? Pri akej príležitosti? 

Krajina v ktorej žiješ

Zdroj: Marta Ľuptáková

5. Aktivita
Vyrobte si podľa návodu bratislavský hrad 

Bratislavský hrad

Zdroj: Terezia Mozoláková

6. Aktivita

Zopár aktivít podľa vlastnej chuti pre malé i veľké deti a jedno pexeso online: https://learningapps.org/watch…

hladaj tvary...evita, tereza

ciapka so znakom...evita

znak sr...evita

slovensko z lega...evita

cesta k pieskovisku...evitacesta do skoly...evita

kluc a zamky...evita

dokresli hrady...evita

7.Aktivita
Naša vlasť  má krásne nielen prírodné bohatstvo , ale aj bohatú ľudovú kultúru .
a) naučte sa deti báseň o našej vlasti
b) môžte si vyzdobiť ľudový odev, alebo chalúpku grafomotorickými vzormi
c) vypočujte si pieseň Slovenský raj:

https://www.youtube.com/watch?v=uggt_1nK03I  

cicmansky dom...evita

ludovy kroj...evita

keramika...evita

moja vlast...evita

8. Aktivita
Pre milovníkov histórie, alebo zvedavčekov, ako to bolo kedysi dávno, pradávno… 

( Kelti a Svätoplukove 3 prúty…)
https://www.youtube.com/watch…

https://www.youtube.com/watch…

Prispela: evita

  


 

Príjemný a krásny týždeň  Vám želáme, deťúrence a milí rodičia. Tento týždeň sa budeme venovať téme rodiny, keďže 15.5. majú všetky rodinky sviatok.
1. Aktivita:
Aby sme sa naladili na tému, poprosíme, aby ste si s deťmi prezreli rodinné albumy. Pospomínali, ako to bolo, keď ste sa spoznali s partnermi, ako ste očakávali príchod bábätka, pozreli si, ako deti rástli, ktorých členov rodiny máte na fotografiách‍…
a) deti sa môžu naučiť jednu z básní a do okienok zakresliť členov svojej rodiny‍…Poprípade si spraviť okienka otváracie a zakresliť rodinu do nich.

co je domov...evita

OCKO, MAMA, DETI K TOMU, RODINA JE KEĎ SME SPOLU,
RADÍME SI, POMÁHAME A VŠETCI SA RADI MÁME.
MAMKA VARÍ, NAKUPUJE, OCKO AUTO OPRAVUJE.
JA POLEJEM KVETY ZASE, RUKY MÁME PLNÉ PRÁCE.
IBA MALÝ BRAČEK SPÍ, RAZ HO VŠETKO NAUČÍM.

b) skúste deti naučiť vzťahové pomenovania jednotlivých členov rodiny k iným členom rodiny (môžte aj širšiu rodinu – teta Anka je mamina sestra a ich mama je moja babka Majka…a pod.)

domov...evita

c) podľa vlastnej skúsenosti môžu deti porozprávať o fungovaní v rodine, roliach, vzájomnej tolerancii, rešpekte, pravidlách v rodine….(pomôcť si môžu aj obrázkom), mladšie deti si môžu prečítať maľované čítanie a kresbou dokresliť seba a svoju aktivitu.co robia...evita

PEXESO “MOJA RODINA”

obr. 2x

p - rodina...evita

clenovia rodiny...evita

domceky...evita

ako rastú...evita

 

2. Aktivita

 

Aby deti mali čo najlepšiu predstavu o členoch rodiny  a ich vzájomných vzťahoch, môžte si s deťmi nakresliť rodostrom  a do neho dať fotografie jednotlivých členov rodiny ‍(prípadne nakreslite s deťmi a dopíšte tlačeným mená) – či úzkej , alebo širšej  Ponúkame Vám pre inšpiráciu viac typov rodostromov.

rodokmen1...evita

rodokmen2...evita

3. Aktivita
Nová rodina ‍sa začína väčšinou narodením bábätka. Porozprávajte sa so svojimi deťmi, ako ste sa na ne tešili, aké boli, keď sa narodili, čo ste s nimi zábavného prežili, ako ich veľmi ľúbite…
a) pozrite si s deťmi film zo série Bol raz jeden život – Zrodenie (mimochodom, toto je najobľúbenejšia časť u detí 
https://www.youtube.com/watch?v=KIYnFB9I0Tk

 

b) pozrite si video k téme bábätko:
https://www.youtube.com/watch?v=E1WA_WCx760

 

c) podľa obrázku  môžu deti povedať z vlastnej skúsenosti ak majú mladšieho súrodenca, alebo v rodine bábätko, alebo sprostredkovanej skúsenosti- filmy

encyklopédie…), ako sa o bábätko  staráme, čo potrebuje bábätko k svojmu životu…‍‍‍

dieta...evita

 

d) môžu si bábätko nakresliť, perinku povyšívať so stužkou…

babatko...evita

 

4. Aktivita
Rodina ‍‍‍‍‍ sa spája po každej stránke spoločnými citovými zážitkami a aktivitami . Jednými z nich môžu byť aj spoločenské hry a hry vonku. Precvičte si s deťmi počet , počítanie, farby a tvary, pozorujte prírodné javy… Pre predškolákov pridávame typ na počítanie do 6

s rôznymi tvarmi zoradenia počtu – nie klasickými, ako sú

na hracej kocke:
https://www.facebook.com/PsicopedagogaLaraGoncalves/videos/676907193111925/UzpfSTEwMDAwMTI2MzEyNjY1NTpWSzoyNTc4NTEyMzQyNDIyNTYx/
Voľte podľa vývinovej úrovne dieťaťa, aby bola pre neho aktivita dostatočne motivujúca a zvládlo ju s radosťou ). Voľte tak, aby boli

pre Vás všetkých prínosom a radosťou. Pekný rodinný týždeň Vám všetkým želáme…

hry1...evita

hry2...evita

hry3...evita

hry4...evita

hry5..evita

 

BONUS:
Zaskáčte si spolu:
https://www.facebook.com/ega.rosario/videos

/3081907045194982/UzpfSTEwMDAwMTI2MzEy

NjY1NTpWSzoyNTczNDUwODI2MjYyMDQ2/ 

Prispela: evita

 

 

Po predĺženom víkende sa Vám opäť prihovárame milé deti a milí rodičia. Tento týždeň sa naladíme sviatočne , lebo naše mamičky majú v nedeľu svoj veľký DEŇ . Každá aktivita bude zameraná tak, aby sa z nej okrem detí potešili aj maminky.
1.Aktivita:

Pre potešenie oka i pohladenie srdiečka : 

2.Aktivita
Aby sme sa na mamičkin sviatok čo najlepšie pripravili, tak si poupratujeme izbičku a pomôžeme mamine pri drobných prácach, ktoré už zvládneme samé :  

3.Aktivita:
Aké sú mamy? To sa dozviete v príbehu Najkrajšie dieťa, ale i v príbehu Včielky Maji  – Odvážna mama. 

4.Aktivita:
Deti, poproste niekoho z dospelých, aby Vám prečítal Rozprávku o mame. Porozprávajte sa o nej s dospelým, prerozprávajte príbeh (o čom bol, čo sa tam stalo, čo sa Vám na ňom páčilo, ktoré postavy v príbehu vystupovali, či sa príbeh mohol stať naozaj…) Takisto si môžte prečítať aj maľované čítanie  s pomocou dospelého, alebo staršieho súrodenca.  
 kvietky1...evita
Rozprávka o mame.
Kde bolo – tam bolo, žila raz jedna mamička. Pretože bola veľmi milá
a stále sa usmievala, všetci naokolo ju mali radi.Mamička veľmi rada
chodila so svojimi deťmi na prechádzky do parku alebo detské ihriská,
často brala so sebou aj deti susedov. Tam pre všetkých vymýšľala rôzne
úlohy a súťaže, aby získali obratnosť, vytrvalosť a silu.
Nezabudla samozrejme všetkých za ich výkony odmeniť, najčastejšie
doma pečenými buchtami. A tie lekvárové vedela upiecť najlepšie
na svete.
Keď bolo škaredé počasie, hrala sa s deťmi ich obľúbené hry -“Človeče,
nehnevaj sa”, alebo si sadla za klavír a učila deti spievať slovenské
pesničky. Deti potom bez odvrávania pomohli svojej mamičke s upratovaním,
vyniesli smeti alebo utreli riad. Najradšej však pomáhali pri pečení
koláčov. To vtedy mali lekvár až za ušami.
Večer pred spaním im mamička nikdy nezabudla rozprávať rozprávky, hoci
niektoré si aj vymýšľala.
Ale ono to vlastne ani nie je rozprávka –
To je predsa naša mamička.
 5.Aktivita:
Uvarili sme pre Vás modelínu a pripravili postup, ako na to. Hmota je veľmi vďačná, dá sa farebne miešať a vytvárať tak nové farby, v chladničke  vydrží mesiac a potravinovú farbu kúpite v drogérii Teta za 0,65€ . Tak nech sa Vám darí  a vyrobte si s deťmi niečo pekné pre seba. Väčšinu práce zvládnu deti samé. Do varenia a modelovania maminky (aj tatinovia) a deti.
Srdiecko- modelina ku DM1...evita
Srdiecko- modelina ku DM2...evita
Srdiecko- modelina ku DM3...evita
Srdiecko- modelina ku DM4...evita

6. Aktivita:
Spracovali sme pre Vás, deti🧒, zopár výtvarných nápadov , možno sa Vám niektorý zapáči a vyskúšate ho . Nezabudnite aj na darček  pre maminku…

https://www.facebook.com/Patrizia.Baglione94/videos/219279589510858/?v=219279589510858

7.Aktivita

Prísne tajné pre mamičky!

🚷
Čítajú len tatovia, dedkovia, starší bratia, bratanci a pod…proste muži 

Milí tatinovia a ostatní rodinní príslušníci, toto by malo byť pre mamičky‍ prekvapenie, preto Vás prosíme, zoberte túto časť aktivít, pokiaľ sa bude dať na seba a nachystajte s deťmi  maminkám ‍prekvapko . Nie je to nič ťažké, zaručene to zvládnete.

 

a) Deti sa môžu naučiť pieseň a zaspievať ju  mamine k jej sviatku:
https://www.youtube.com/watch?v=yQGzIO-t6WU&feature

=share&fbclid=IwAR2qsrVZvV494uCLqyGHK8UFDwwNNS6ySBB_PcJFa6lYXBk1Vnbm-PFcV1M  

b) Prichystajte prekvapenie  pre maminy – ovocné špízy – potrebujete k tomu ovocie ( rôzne druhy) a špajle, alebo párátka – obrázok na inšpiráciu

 

c) Prekreslite a prepíšte si obrázok – “Ako poznám svoju mamu”. Dieťa nakreslí vľavo maminu ‍a vpravo zapíšte odpovede dieťaťa na otázky. (budeme sa tešiť, ak sa o odpovede, alebo aj ovocné dobroty podelíte s nami)

moja mama...evita

ovocne spizy...evita

 

Sviatok DEŇ MATIEK  oslávte najlepšie, ako viete. Našim a všetkým mamám patrí obrovská vďaka za ich lásku a starostlivosť o nás.   Vďaka Vám…

Prispela: evita

 

 


© 2011 Všetky práva vyhradené

Príspevky na stránkach sú zo zbierok admninistrátorky a prispievateliek. Sú určené k práci s deťmi. Publikovanie, zverejňovnie príspevkov na verejných sieťach a používanie príspevkov v oficiálnom styku je podmienené súhlasom autorky príspevku alebo komentára. Administrátorka nezodpovedá za obsah príspevkov a komentárov, ktoré na stránke publikujú prispievateľky. Ak sa v obsahu nájde obrázok, text alebo fotografia na ktorú máte autorské práva, upozornite administrátorku a tento obsah bude zmazaný. Ďakujem.