ARCHÍV

Návštevy
Celkom1299352
Mesiac4136
Dnes105
Online4

1.Aktivita

Ahojte všetci, milé deti, vypočujte si pieseň o semienku v podaní p. učiteľky Evky a ak sa Vám pieseň bude páčiť, môžte sa ju s ňou naučiť.

semienka...evita

 

2.Aktivita
V piesni  ste si vypočuli, deti, že keď zasadíme semienko, tak nám z neho vyrastie rastlinka. Viete ako?

 

a) zacvičte si s Fíhou, ona Vám to ukáže:
https://www.youtube.com/watch?v=pjCN0KxcuSo&fbclid=IwAR0juKTdIN-UTi5jsZIvpFlPgTETAMKymbteFp4vbn5LiFB9K8zrR8ZqdWk

 

b) V tomto videu uvidíte zrýchlene, ako sa postupne zo semienka vyvíja rastlinka

https://www.youtube.com/watch?v=U-L0Sjowy68&t=20s&fbclid=IwAR2kiO4RlIft0jOzC53rsYkZ9BtE3mm-dFvK-BGnRwitbpXzMGH3Pd4w2bA

 

c) Tak ako sa vyvíja zo semienka strom, vyrastie každá jedna rastlinka. (Pomenujte, čo všetko patrí medzi rastliny….) Čo myslíte, rastliny sú živé, či neživé?…. Prečo si myslíte…(skúsiť odôvodniť tvrdenie). Čo potrebuje rastlina ku svojmu životu?

(Vymenujú…na základe pozorovania a doterajších skúseností…)

rast fazulky1...evita

 

tulipan...evita

d) Pokus – aby sme zistili, ako sa rastlinka vyvíja, spravte si deti s rodičmi pokus – do skleného pohára dovnútra narolujte savý papier (kuchynská utierka, ale môže byť aj kancelársky), medzi stenu pohára a papier vložte fazuľu a do pohára🥛 nalejte trochu vody. Dajte na svetlé  miesto a pozorujte, čo sa s fazuľou deje každý deň.

fazulka...evita

 

f) Pokus – čo potrebuje rastlina ku svojmu životu – (zrejme staršie deti povedia všetky faktory, menším vysvetlíme). Na tento pokus budete potrebovať 5 kelímkov a v každom kelímku bude mať rastlina ( semienko) iné podmienky. (1. bez vody, 2. bez vzduchu, 3. bez svetla, 4. bez tepla, 5. má všetko, prípadne 6. veľmi veľa vody) Na kelímky nalepíme podmienky, ktoré semienko má (nemá). Deti si môžu nakresliť aj obrázok ku každému kelímku, ako predpoklad, ako sa semienko za istých podmienok bude správať. Rastliny skontrolujú o pár dní a vyhodnotia, či sa ich predpoklady splnili, alebo nie, môžu vyvodiť z celého pokusu záver. Veľa zdaru a trpezlivosti želáme.

evita1

g) rýchlosadenie žeruchy na vatu a po pár dňoch jeme vitamíny na chlebíku.

SAMSUNG

Dobrú chuť!

 

3. Aktivita
Keďže predchádzajúcim aktivitám sa budete deti venovať dlhší čas, pripravili sme si pre Vás a rodičov ‍takúto super hru na cítenie rytmu. Skúste aj podľa seba vymyslieť pohyb.  Posielame Vám návod/podnet a aj hudbu, na ktorú sa budete zabávať  jedna radosť.

Prispela: evita

 

6. Aktivity pre deti a rodičov v čase uzavretých MŠ

Želáme Vám príjemný týždeň, milí rodičia a milé deti. Tento týždeň bude síce kratší, ale keďže téma, ktorá nás čaká je veľmi zaujímavá, tak Vám ponúkame aktivít trochu viac. Je na Vás, čo Vás z ponúkaného osloví, čo sa Vám zapáči…

1.Aktivita

Voda  sa nachádza všade okolo nás a bez nej si nevieme život ani predstaviť.
Deti, rodičia Vám môžu prečítať príbeh O víle, ktorá začarovala ľudom vodu . Porozmýšľajte, na čo všetko vodu používame a skúste do vodných kvapiek , alebo len tak na papier nakresliť aspoň 3 činnosti, kde vodu  potrebujeme. 

PREČO LESNÁ VÍLA ZAČAROVALA VODU.

Kde bolo, tam bolo, bol les. Taký celkom obyčajný les. Les, ktorý ukrýval množstvo zvierat. Ktoré napríklad……A tiež množstvo stromov – ihličnatých i listnatých. Rástli v ňom rôzne kvietky, rastliny, huby a tiež bola zázračná studnička, ku ktorej sa chodievali napiť všetky lesné zvieratká. Lsná víla, ktorá v lese bývala a na všetko dohliadala, bola šťastná, spokojná a usmievavá, lbo bolo všetko v poriadku. Ale ako to v rozprávkach už býva, jedného dňa prišli do lesa deti. Naháňali sa, robili krik, výskali, lámali konáriky zo stromov, šliapali na kvietky a kopali si plastovú fľašu. Keď sa unavili, sadli si na čistinku, kde bola studnička a z batôžka vytiahli všakovaké dobroty. Zvyšky jedla, obaly a plechovky od nápojov nechali ležať v tráve.

„Pozri, aká studnička“, vraví chlapec.

Poď, či do nej trafíš“, nabádal kamarátku a tak začali do tej studničky hádzať najprv kamienky, konáriky a nakoniec tam skončili aj plechovky, obaly od cukríkov a plastová fľaša. Zrazu počujú plač.

„Čo je to?“

„Čo?“

„Nepočuješ?“ „ Ako keby niekto plakal.“

„Počkaj…počujem.“ Zrazu sa pred nimi zjavila lesná víla.

Chlapec sa pýta: „Kto si a prečo plačeš?“

Víla sa prekvapene na nich pozrela a hovorí: „Prečo plačem? Pretože ste sa vy, ako mnohé deti správali veľmi nepekne. Rozhadzujete odpadky, znečisťujete studničku. Moje zvieratká potom trpia. Ubližujú si na odpadkoch, bolí ich bruško, keď pojedajú zvyšky po ľuďoch, mysliac si, že je to potrava pre nich a pijú znečitenú vodu zo studničky, ktorú vy znečisťujete. Voľakedy si ľudia vodu vážili a chránili ju.“

Deti to ale berú na ľahkú váhu. „Ale víla, nič si z toho nerob, nebude to také hrozné. My už ale musíme ísť, tak – čau.“ Víla ostala sklamane a smutne stáť. „Nebude to také hrozné? Naozaj si myslia, že je to v poriadku?“ Nahnevala sa a začala čarovať.

ČÁRY – MÁRY, VODA, VODIČKA, STRAŤ SA Z DOMOV TROŠIČKA,

VODA, VODA, VODIČKA AKO NAŠA RYBIČKA

ZAPLÁVAJ SI, STRAŤ SA PREČ, NECH ĽUDIA STRATIA REČ.

A tak lesná víla začarovala ľuďom vodu. Nemohli variť, nemohli prať, nevedeli sa umyť  a boli smädní.

Vtedy deti pochopili, čo to vlastne v lese urobili a chceli to napraviť. A tak išli do lesa a vyčistili studničku, lesnú čistinku a pozbierali všetky odpadky, ktoré cestou našli, lebo odpadky do lesa nepatria. Lesná víla sa im poďakovala a vodu odčarovala. A tak sa už nikdy nestalo, aby niekto studničku znečistil, pretože deti pravidelne chodili do lesa a keď videli nejaké odpadky vždy ich zobrali a odniesli do koša. A keď si aj zobrali do lesa maškrtu, vždy obaly zbalili do batôžka a zahodili ich až doma.

 

Takže tak, milé deti…To čo si zoberieme do lesa, to si aj odnesieme, lebo prírodu si vážime a chránime.

voda...evita

 

2.Aktivita

Aby ste sa o vode deti, dozvedeli čo najviac, pozrite si nasledujúce videá . Zistíte, ako sa voda premieňa , kde všade sa nachádza, ako je dôležitá pre náš život, ale i to, kde ide voda , ktorou sa umývame, či splachujeme…To ste zvedaví, že  ? Tak pozerajte (ale nie všetko naraz, vždy po troške 1⃣➖2⃣, aby Vás neboleli očká )

3.AKTIVITA
S vodou  sa dá deti, nielen umývať , ale aj maľovať , alebo robiť všelijaké pokusy. Ponúkame na inšpiráciu pár aktivít a budeme rady, ak sa s nami i ostatnými kamarátmi  podelíte o Vaše výtvory, či pokusy. 
hra s vodou1...evita
hra s vodou2...evita
hra s vodou3...evita
hra s vodou4...evita
hra s vodou5...evita
hra s vodou6...evita
lodka...evita

4.AKTIVITA

Deti, viete že v našich dubnických horách máme až 2 studničky ? Budeme sa tešiť, ak si spravíte s rodičmi výlet do hôr a navštívite ich . Kuk na videu , ako sme sa ku nim dostali my.   

94158333_3710000782358134_6050322865121656832_n

 

5.AKTIVITA

Veselé pesničky o vode, loďkách, rybkách a dúhe. Príjemnú zábavu želáme. 

6. AKTIVITA

Minulý týždeň sme deti, čistili prírodu , aby sme ju mali čistú a zdravú . Aby sme si prírodu chránili, tak je potrebné, aby sme aj doma odpad vytriedili a dali ho do nádob , ktoré sú na to určené. Robíme to aj v materskej škole. Pamätáte sa, ktorá farba nádoby na aký odpad slúži? Pozrite si krátke filmy o tom, ako je potrebné prírodu chrániť aj triedením  odpadu. Aby všetok odpad neskončil na skládke, lebo potom by bola naša Zem o chvíľu jedno veľké smetisko, na ktorom by sa žiť nedalo. Triedený odpad ide znovu do výroby na spracovanie a vyrobia z neho znova nové výrobky. Zo skla nové sklo, z plastov nový plast a z papiera nový papier. 
Skúste celý týždeň triediť odpad doma- môžte si označiť (krabičky, vrecká…) farebne tak, ako sú označené smetné nádoby a keď ich budete mať plné, tak ich pôjdete vysypať tam, kde patria.  

kontajnery...evita
Prispela: evita

 


 

5.Aktivity pre deti a rodičov v čase uzavretých MŠ

Ahojte všetci ,

vítame Vás v novom týždni a ten so sebou prináša aj zmenu nastavenia edukácie ‍ detí. Vzhľadom k tomu, že jar  je už v plnom prúde a myslíme aj na psychohygienu a otužovanie sa detí slnkom, pohybom a vzduchom, tak sme sa rozhodli, že aktivity k téme týždňa zverejníme na celý týždeň vopred. Budete mať viac času na ich plnenie a aj si možnosť rozvrhnúť čas tak, ako Vám vyhovuje. Dúfame, že zmenu privítate a my sa tešíme na Vašu spätnú väzbu . Tak ideme na to:

 

1.Aktivita:
Na jar  sa prebúdza celá príroda. Rastlinky vykúkajú zo zeme, tráva sa rozzelenala a stromy sú obsypané novými lístkami  a niektoré už aj kvetmi . Zvieratkám  sa rodia mláďatká a o nich sa budeme celý týždeň učiť.
a) pozrite si deti filmy  a po ich vzhliadnutí povedzte, aké sú to zvieratká, ktoré ste vo videách videli. Čo majú všetky tie zvieratká  spoločné

( domáce, alebo chováme ich pre úžitok…)

https://www.youtube.com/watch?v=hIo2KcZNhHY&feature=share&fbclid=IwAR1tXRVtplYVSmu6h

YqojOwNJLsNv24UmYfiljOmgEWscesQwjOnCLWpHOU

https://www.youtube.com/watch?v=956-wbIh2ts&feature=

share&fbclid=IwAR2nff75ll19ilf2xceGyG8gRY2qz0BVg8X5EF3K00wkBnO8CedWyb670ms

Teraz si pozrite obrázky zvieratiek, na každom obrázku je nakreslené, čím sa živí, aký máme z neho úžitok, sú tam zakreslené mláďatká zvieratiek  – skúste ich pomenovať… Porozprávajte sa o obrázkoch s rodičmi…

konik...evita

koza...evita

krava...evita

macka...evita

osol...evita

ovecka...evita

pes...evita

prasa...evita

sliepka...evita

zajko...evita

 2.Aktivita

Prečítajte  si deti , s rodičmi príbeh Zajko v záhrade. Na konci sú pre Vás zadané úlohy, ktoré Vám rodičia ‍prečítajú  a Vy ich môžete postupne splniť. Držíme palce, aby sa všetko podarilo.  

zajko v zahrade1...evita

zajko v zahrade2...evita

zajko v zahrade3...evita

zajko v zahrade4...evita

zajko v zahrade5...evita

zajko v zahrade6...evita

1. Vymenuj zvieratá, ktoré radili zajkovi. Čo vieš o zvieratkách povedať?
2. Vymenuj zeleninu, ktorú mal zajko posadiť do záhrady.

     Ktorú zeleninu máš najradšej ty?
3. Čo si zajko nakoniec zasadil do záhrady a prečo?
4. Nakresli si svoje obľúbené zvieratko.

3.Aktivita

Isto ste deti  zistili, že zvieratká, o ktorých sa rozprávame sú také, čo chováme doma. Veríme, že by ste mnohí z Vás chceli domáceho maznáčika, ak ešte takého nemáte. Podľa tohto návodu si môžte vyrobiť mačičku  , ale aj prenosku pre svojho obľúbeného plyšáčika , kde mu bude dobre a teplučko.  

mačka1...evita

mačka2...evita

mačka3...evita

mačka3...evita

prenoska na mačku2...evita

prenoska na mačku1..evita

 

4.Aktivita


a) Staršie deti z materskej školy ste sa už s tangramom
⬛🔻🔷◼stretli. Pokiaľ ho nemáte doma, poproste rodičov , aby Vám podľa návodu tangram narysovali, Vy si ho presne po čiare vystrihnite a môžete si podľa vzoru i fantázie poskladať zvieratká . Budete na to potrebovať len bystré očká, aby ste tvary správne zoradili.

tangram1...evita

tangram2...evita

tangram3...evita

b) Mladšie deti, Vy si môžte zvieratká poskladať z geometrických tvarov 🔴⬛🔻 a môžte si ich potom aj nalepiť na výkres a ozdobiť. Skúste aj samé, alebo si môžte pomôcť obrázkami, ktoré posielame na inšpiráciu.
Do skladania, deti!

poskladaj...evita   

5. Aktivita:

Pozrite si, deti príbeh V záhrade a ak sa Vám bude páčiť, môžte sa ho naučiť aj naspamäť a potom porozprávať svojim rodičom , alebo súrodencom. 

 

6. Aktivita:

DEŇ ZEME
Milí naši, k tejto téme sú slová zbytočné. Len skutkami a dobrým príkladom našim deťom môžeme matke Zemi pomôcť a s ňou súznieť. Bola tu pre nás odjakživa a veríme, že bude aj pre všetky generácie, ktoré prídu po nás. Je nám na nej dobre  a poskytuje nám všetko, čo len potrebujeme. Je múdra, je láskavá, je naša a my sme jej. Nielenže ju chráňme, ale jej aj trošku pomôžme. 

Preto dávame dlhodobú VÝZVU :
Vyčistite s deťmi svoje okolie, vyčistite kúsok lesa ….vždy, keď pôjdete na prechádzku, na zber byliniek, oddýchnuť si na čerstvom vzduchu a nadýchať sa vône ihličia …ĎAKUJEM

(obr. s dovolením autora – Mária Nováková)

LEN ČO ZASPAL BIELY DEŇ, ZASNÍVAL SA HANKE SEN.

ŽE V KRÁĽOVSTVE ČUDNOM ŽILA, KDE PRÍRODA OCHORELA.

NEPOČUŤ VTÁKY, STROMY NEPUČIA,

KVETY NEKVITNÚ, KEĎ VČELY NEBZUČIA.

SUCHÝ LES BEZ ZVIERAT A TÔNE, SPIACE SEMIENKA NA ZÁHONE.

POTOK NESPIEVA S RYBAMI A RAKMI,

SMOG SA MIEŠA S ČIERNYMI MRAKMI.

NAD KRAJINOU BEZ SMIECHU DETÍ, SMUTNÉ SLNKO NEZASVIETI.

 

VRAJ TO NIE JE NÁHODA, KEĎ OCHORIE PRÍRODA.

 

DOSNÍVAL SA HANKE SEN, Z OKNA VIDÍ KRÁSNY DEŇ.

V KRÁĽOVSTNE SI AKO VÍLA, S OCKOM, MAMKOU ŠŤASTNE BÝVA.

VTÁČI ŠTEBOT, STROMY POČIA, KVETY KVITNÚ, KEĎ VČELY BZUČIA,

NA POLIACH ZREJE ŽLTÉ OBILIE,ZVIERATÁ CHRÁNI LESNÉ OBYDLIE.

ČISTÝ POTOK S RYBAMI A RAKMI,

VOŇAVÝ VZDUCH S BIELUČKÝMI MRAKMI.

NAŠA ZEM VESMÍROM SA GÚĽA, LETÍ,

ZLATÉ SLNKO NA ŇU HREJE, SVIETI.

 

VRAJ TO NIE JE NÁHODA,KEĎ JE ZDRAVÁ PRÍRODA.

upratovanie lesa...evita

 zdrava priroda
BONUS
V prírode  už teraz nájdete deti rôzny hmyz. Ponúkame príbehy o drobcoch v tráve, ktorí môžu byť hrdinami svojich príbehov. Príjemné sledovanie  želáme a týmto sa s Vami lúčime . Pekný a slnečný  víkend všetkým.  

Prispela: evita
 

 

4.Aktivity pre deti a rodičov v čase uzavretých MŠ

Pekný posviatočný deň, milé deti  a rodičia. Dúfame, že ste si užili ako slniečko , tak aj kúsok prírody a pookreli pri veľkonočných zvyklostiach , . Na dnes sme si pre Vás pripravili:

 

1.Aktivita:

 

a) Že je už jar v rozkvete deti, isto viete. Deti  a si pamätajú, že sa nám počas roka  vystriedajú ročné obdobia  a každé z nich je niečím typické a niečím sa nám páči. Pozrite si teraz video Za okienkom a po vzhliadnutí videa skúste si rozdeliť papier na 4 časti a do každej z nich nakresliť nejaký typický symbol pre každé ročné obdobie – JAR, LETO, JESEŇ aj ZIMU . Deti, ktoré rady kreslia môžu nakresliť symbolov, alebo obrázkov aj viac. 

https://www.youtube.com/watch?v=RmpmYbFnlhU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2PSPHI2dLR94CoCOT-kWYq3zMvpCZK2MlRvXChCVsJF5FQ-sVFRyXFRx4  

 

b) Ak už máte PL nakreslený, pozrite si obrázok Jar je keď…, pomenujte obrázky a skúste z nich vytvoriť nejaký krátky príbeh – rozprávku. Rodičia ‍nám ju môžu zapísať, alebo si ju nahrajte na video. 

jar...evita

 

2.Aktivita

Deti , poznáte kvietky ? Isto niektoré áno, ale aby ste ich poznali viac, máme pre Vás prichystanú hru. Akú? No predsa PEXESO ! A k nej budete potrebovať mobil, alebo tablet, alebo počítač . Až sem počujeme Vaše Hurááááááááá ! Tak šup za rodičmi ‍a nezabudnite na čarovné slovíčko .

3. Aktivita

a) Deti, čo si tak vyrobiť kvietky ? Fantázii sa medze nekladú, môžu byť vyrobené z čohokoľvek, ale pre inšpiráciu Vám ponúkame jeden jednoduchý a rýchly návod. Vystrihnite si pásiky z papiera ( farebného, alebo farebných časopisov, novín), preložte si ich na polovičku, zlepte na koncoch a prilepte na kruh. Dozdobte, ako sa Vám páči – grafomotorikou, alebo si môžte spraviť lúku plnú kvetov …Pri držaní nožníc nezabudnite na nožničkové pravidlo: Nožnice držíme vždy preč ➡ od oči a palec je pri strihaní na zhora⬆. Otáčame rukou, v ktorej papier držíme, s rukou, ktorá drží nožnice si len pomáhame. Nech sa Vám práce vydaria, deti. Držíme palce a tešíme sa na Vaše kvietky .
kvett...evita
b) a kto by mal chuť – hocikedy – tak si môže spraviť kvety aj zo skladačiek a dotvoriť si nimi svoju stavbu, alebo okrášliť si izbičku.
kvety zo skladaciek1...evita

4.Aktivita:

Už tu máme milé deti  posledný pracovný deň a s ním aj nové aktivity. Tento týždeň sme sa rozprávali o kvetoch , tak si môžte vyrobiť krásny klobúčik  plný kvetov. Bude s ním trošku viac práce , ale je taký pekný, že
s pomocou rodičov  ho isto zvládnete. 
Klobuk1
klobuk2...evita
klobuk5

5.Aktivita:

a) Príroda  nám ponúka veľa darov. A jedným z nich sú aj jarné kvety, ktoré majú v sebe liečivú silu na všelijaké choroby. My sme si dnes boli nazbierať sedmokrásky, púpavy a fialky, doma už máme nasušený pľúcnik a podbeľ na liečivé čajíky. Vyberte sa deti, s rodičmi ‍ do prírody , nazbierajte si rastlinky a prv, než ich doma usušíte, alebo si vyrobíte z nich nejaký liečivý sirup, medík , tak sa s nimi pohrajte na lúke a vytvorte z nich nejaký pekný obrázok.

b) Môžte si zo starého kartónu (alebo z konárikov…) vyrobiť rámik a keď budete v prírode, skúste sa tým rámikom pozerať na prírodu, svet, lúku, trávu s kvetmi – uvidíte, aký je svet krásny – taký krásny, ako Vaše OKNÁ DO PRÍRODY

https://www.youtube.com/watch?v=M0R_KYODI3Q&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2ytnFmDEDdl3pq9aB-FP8wUfE8jkue4r1nGLOLGIpL3SjBWn7DXbnji8c

 

okno do prirody1...evita

okno do prirody2...evita

okno do prirody3...evita

okno do prirody4...evita

okno do prirody5...evita

6.Aktivita

Milí rodičia, ponúkame Vám rcpt. na púpavový sirup/med . Zapojte do zbierania aj deti, na 1 dávku je potrebných 250 hlavičiek púpav . Deti  si precvičia počítanie  ( ako zvládnu – do 5,10,väčší aj 20 a viac..),

trpezlivosť. A keď si doma zdravý sirup, či med aj uvaria, ich radosť bude dvojnásobná, že sa na takej dobrote aj oni podielali. Dnes sme zbierali púpavu a je to nazbierané raz – dva. Bonus navyše je relax v prírode, slniečko  a čerstvý vzduch.

https://www.kreativita.info/pupavovy-sirup/?fbclid=IwAR35F1WHH-PQn1b8cz8Hq5_5p-84Y6_k2N0_D4cOWV20Q9nuH6NxUP3V1qU

Prispela: evita


 

2. Aktivity pre deti a rodičov v čase uzavretých MŠ

PONDELOK 

Ahojte deti, ahojte milí rodičia. Aký ste mali víkend? Užili ste si trochu slniečka a prírody?
Máme pred sebou posledný týždeň pred Veľkou nocou, ktorá bude tento rok netradičná, obmedzujúca sa len na rodiny žijúce spolu. Napriek tomu by sme si spolu s Vami tento predsviatočný čas trochu užili a spestrili. Tak poďme na to:
1.Aktivita:
Milé deti, pripravili sme si pre Vás obrázky k veľkonočným sviatkom o tom, čo je Veľká noc, aké sviatky nás ešte tento týždeň čakajú, ako sa na ňu pripravujeme, ako sa oslavuje to, že u nás už trvá veľmi veľmi dlho, oslavovali ju naši starí rodičia, prastarí rodičia a aj ich rodičia sa volá, že sú to tradície. A tie sa zachovali dodnes. V rôznych oblastiach Slovenska sa slávia trochu inak, ale šibačka a oblievačka ostali. Poprosíme Vašich rodičov, aby Vám prečítali  jednotlivé obrázkové ukážky a môžte sa o nich porozprávať. Spýtajte sa svojich rodičov, ako si ony pamätajú Veľkú noc, keď boli ešte malí, ako ju prežívali, či sa na ňu tešili.

 

VEĽKONOČNÉ-TRADÍCIE…N.Renčková…s povolením autorky

 

2.Aktivita
Pozrite si deti video, ako vyzerá taká tradičná (ozajstná, kde sa ešte dodržiavajú ľudové tradície, Veľká noc:

https://www.youtube.com/watch?v=H4x-IQzlVGc&fbclid=IwAR0h3hrOfVIoK9Juu6R1rlT_hiynLQpm

JQilKkVTmuZE3696Zu-u5JMrOYs

 

3. Aktivita
Pani učiteľka Evka z obláčikovej triedy pre Vás, deťúrence, zahrala na harmonike a naspievala pesničku O zajkovi , ako maľoval veľkonočné vajíčka. Ak sa Vám bude páčiť, môžte sa ju naučiť.  

UTOROK 

1. Aktivita :
Ahojte deti, Veľká noc je už o pár dní, tak si dnes vyzdobíme vajíčka.

Môžete si nafarbiť aj ozajstné vajíčka koreninami, alebo zeleninou, či bylinkami, ktoré mamina používa na varenie, alebo ozdobiť aj papierové vajíčka. Ponúkame Vám typy na farbenie a zdobenie, ale ak vymyslíte niečo iné, budeme rady, ak sa s obrázkami so svojimi zdobenými vajíčkami podelíte

Ponúkame aj motivačné video farbenia vajíčok natural:  
farbenie vajicok...evita
vajko...evita
2. Aktivita
Veľkonočný pondelok sa blíži a s ním aj šibačky a oblievačky. Aj keď budú zrejme len doma, ale básničku k takej šibačke, či oblievačke je potrebná . Bez nej to nie je ono a podarúnok k nej je potom dvojnásobne zaslúžený . Tak čo deti, naučíme sa nejakú riekanku? Na výber je toho dosť a ktorá sa Vám najviac páči… tak do učenia, kamaráti .
GÚĽAJ SA VAJÍČKO,CEZ HORY, CEZ DOLINY,
PRINES VEĽKONOČNÝ POZDRAV
DO KAŽDEJ RODINY.

 

VEĽKÁ NOC KEDYŽE UŽ BUDE,
KTORÝ ŽE MA ŠUHAJ POOBLIEVAŤ PRÍDE.
OBLIEVAJ, OBLIEVAJ VLASY AJ HLAVIČKU,
ALE MI ZAŠANUJ TÚ NOVÚ SUKNIČKU.

***

ŠIBI, ŠIBI ŠIBÁKY, IŠLI UJEC NA RAKY.
RAKY ŠTÍPU, PICHÁ JEŽ, NAŠE PRÚTY MUSIA TIEŽ.

K NOVEJ JARI VEľA SILY, ABY STE VY DLHO ŽILI,
NA VEĽKÚ NOC VEĽA VODY, SPOKOJNOSTI A POHODY.

***

MAĽOVANÉ VAJÍČKO, PEKNÝ BOŽTEK NA LÍČKO,
K TOMU ZDRAVIA MOC A VESELÚ VEĽKÚ NOC.

***

UPLIETOL SOM KORBÁČIK, TAKÝ PEKNÝ NEMÁ NIK.
TEN KORBÁČIK POHLADKÁ VŠETKY ZNÁME DIEVČATKÁ.
KEĎ DOSTANEM VAJÍČKO, VYŠĽAHÁM LEN MÁLIČKO.

TROŠKU VODY ZA GOLIER, PÁR VAJÍČOK NA TANIER,
PÁR ŠIBNUTÍ PO ZADKU, VEĽA ZDRAVIA KU SVIATKU.

***

3. Aktivita

Deti , určite máte doma veľa skladačiek, hračiek…skúste si zo šnúrok, alebo skladačiek, korálok… vytvoriť tvar vajíčka a potom si ho môžete

s tým , čo máte doma  vyzdobiť…najkrajšie a najpestrejšie, ako dokážete . Do tvorenia, deti!  

kraslice...evita

STREDA

Aktivita

Táto aktivita je trochu na rozmýšľanie a na bystré očká. Zajko

v predchádzajúcej pesničke maľoval vajíčka. Ale keďže ich mal veľa, musel si ich dať do košíčka. A my dnes do takého košíčka budeme vajíčka ukladať. Ale nie hocijako, lebo by sa nám rozbili. Budeme ich ukladať pekne do radov a do stĺpcov tak, aby sa nám neopakovala tá istá farba. Vyskúšajte si to a s touto hrou sa môžte hrať hocikedy, kedy sa Vám zachce.

Takže pozrite si obrázky ako na to a príjemnú zábavu želáme. 

strihame...evita

ukladame1...evita

ukladame2...evita

 

ŠTVRTOK

 

1.Aktivita:
Milé deti, blížia sa nám veľkonočné prázdniny a dnes sa s Vami stretneme tento týždeň posledný krát. Čo sme si pre Vás prichystali? No predsa pomoc rodičom. Poupratujte si svoje detské izbičky, upracte si hračky, pozametajte, poutierajte prach… Že máte šikovné rúčky, to my vieme

– veď aj keď si v materskej škole rozhádžete, tak to máte raz, dva tri upratané. Tak šup do toho, aby ste mali v izbičke pekne a čistučko.

 

AJ TENTO ROK POMALIČKY BLÍŽI SA K NÁM VEĽKÁ NOC.
ZANECHAJTE DETI HRANIE, POĎTE MAMÁM NA POMOC.

 

DIEVČATÁ VY PEKNE SPOLU, VAJÍČKA SI VYZDOBTE,
PREZLEČTE ICH ZA KRASLICE, CHLAPCOM RADOSŤ UROBTE.

 

A VY, CHLAPCI, NELEŇOŠTE, KORBÁČ TREBA ZAPLETAŤ.
KAŽDÁ MAMA ZA ŠIBAČKU,  STUŽKU CHCE NAŇ PRIVIAZAŤ.

 

DO OBCHODOV NETREBA ÍSŤ,RADŠEJ PRACH SI UTRIEME.
POMÔŽEME KOLÁČ UPIECŤ A VEĽKÁ NOC MÔŽE PRÍSŤ.

pomahame...evita

 

2.Aktivita:

Kto by mal chuť deti, môže si spraviť sušienky – kokosky . Máte rady? Hm, my teda veľmi . Ak sa s mamičkou rozhodnete piecť, tak sme recept pripravili presne pre Vás. Nemusíte nič vážiť, lebo je to všetko vypočítané na lyžice od polievky. Vám stačia k tomu len dobré očka , aby ste videli, z akých surovín budete naberať a dobre počítať. K tomu čisté rúčky, jedna misa, kde budete suroviny miesiť a potom už len robiť guličky, dať na plech a vidličkou každú guličku zmačknúť. A keď to bude hotové, mamička šup
s tým do rúry. Dobrú chuť Vám želáme. 
recept na kokosky...evita
kokosky...evita
3.Aktivita
Prečítajte si deti s rodičmi ‍príbeh o zajkovi.

ZAJKOV VEĽKONOČNÝ PONDELOK

CELÝ NÁŠ KOLEKTÍV VÁM ŽELÁ KRÁSNE SVIATKY JARI
 💐🐰🐣🍀🌹
Prispela: evita

 

3.Aktivity pre deti a rodičov v čase uzavretých MŠ

PONDELOK 

1.Aktivita

Deti, zoberte si encyklopédiu a nájdite si v nej obrázky a články o ľudskom tele. Porozprávajte sa o tom, čo Vás zaujíma s rodičmi, alebo nech Vám niečo z nej prečítajú. Následne si pozrite toto animované video, kde sa Vám zobrazí ľudské telo aj s vnútorným prostredím – teda s tým, čo voľne očami nevidíme. Môžte si ho zastavovať a popísať, čo vidíte, porozprávať, alebo sa pýtať na čo slúži kostra, na čo máme kĺby, ako funguje mozog, svaly , cievy, tráviaca sústava…Popíšte, čo vidíte na hlave a ako nám fungujú zmyslové orgány – .Chyťte si srdiečko a počúvajte, ako tlčie, mamička Vám môže ukázať, kde sa dá nahmatať na ruke tep a sústreďte sa naň. Sústreďte sa na Váš dych a spočítajte, koľko nádychov spravíte v kľude za 10 – 20s. Potom si poskáčte a znova spočítajte, koľko nádychov spravíte po námahe. Čo ste zistili?….

2. Aktivita:

a) Obkreslite si ležiacu postavu ceruzou, alebo kriedou súrodenca, alebo rodič Vás…). Ak ste sa dobre pozerali na video  a prezreli si aj encyklopédiu , tak viete, že vo vnútri nášho tela máme kadečo ukryté .

Skúste teraz zo skladačiek vyložiť obrysy tela a vnútro vyskladať ako kostru, alebo cievy, alebo vnútorné orgány. 
b) Zo skladačiek – menšie deti – poskladajte ľudskú postavičku 

 

3.Aktivita

Aby nám bolo veselo, tak si môžme zaspievať  a zatancovať 
a) staršie deti: https://www.youtube.com/watch?v=hRmW26f611U&t=10s
b) mladšie deti : https://www.youtube.com/watch?v=97ljjQyzSUI&t=36s 

 

BONUS
Podľa chuti a záujmu detí si môžete pozrieť francúzsky poučný a zaujímavý seriál o ľudskom tele: 

https://youtu.be/hRmW26f611U

– sníček
https://youtu.be/rByDhp9CzU0

– ľudske telo
https://youtu.be/rByDhp9CzU0

– planéta buniek

 

UTOROK

1.Aktivita

Dnes  budeme deti počítať. Nie hocičo, ale fazuľky. Že ako?  

No predsa na nohy.

noha2...evita

 

noha1...evita
Potrebujete k tomu okrem seba všetkých čo máte doma, potom ešte fazuľu / alebo malé skladačky, ale nie moc malé, lebo to sa moc narobíte /, ešte papier a pastelky.
Porovnajte dĺžku chodidiel  na počet  fazuliek ( skladačiek).

Do počítania, deti.

2.Aktivita
Dnes ste deti zistili, že v tele ‍máme ukrytú kostru . Kostra chráni naše vnútorné orgány, ale slúži nám aj na to, aby telo ‍držalo pohromade a nebolo ako plastelína. (skúste chodiť vzpriamene a potom tak, ako keby
ste kosti nemali). Kĺby nám slúžia zas na to, aby sa naše kosti mohli ohýbať
a my sme mohli behať ‍, kopať , hýbať rukami, prstami. Keby sme nemali kĺby, chodili by sme ako roboti ( vyskúšajte si to)
S pani učiteľkami ‍sme pre Vás pripravili skladanie panáčikov zo zápaliek . Dobre sa pozrite na obrázky a skúste panáčikov podľa nich zložiť.
postavy...evita1postavy...evita2
postavy...evita3
Môžte si poskladať aj svojich vlastných v inom pohybe, ako sú tí na obrázku. A aby to bolo ešte veselšie, tak vždy, keď si panáčika poskladáte, skúste ten istý pohyb‍ spraviť aj vy.
 
3.Aktivita
Naše telo môže dobre fungovať len vtedy, keď je zdravé, tak si pozrite milé deti divadielko o tom, ako je dôležité si umývať  ruky

https://www.youtube.com/watch?v=OSwuU9IZbw8 

Želáme Vám príjemné sledovanie.

 

STREDA

1.Aktivita
Milé deti, dnes sa s Vami bude hrať a učiť pani učiteľka Sonička, príjemnú zábavu Vám želáme z Domácej škôlky :
 

2.Aktivita
Deti, na túto aktivitu budete potrebovať papier – tak šup pohľadať ‍a potom už len veselú zábavu prajeme . A aby Vám bolo doma veselšie, môžte tancovať celá rodina

ŠTVRTOK

1.Aktivita
Ahojte deti, aj rodičia 

 Na dnes sme si pre Vás pripravili hru so slovíčkami . Budeme hľadať
opak , alebo opačný význam  (antonymá). Deti, pozrite si pripravené dvojice obrázkov  a skúste ich pomenovať tak, aby ten druhý  bol opakom toho prvého . Môžu Vám trochu pomôcť aj rodičia, ale potom to skúste samé. A keď sa Vám to podarí, tak sa poprechádzajte ‍po byte a hľadajte opaky , alebo ich vy samé vymyslite, predveďte . Môžete nám potom napísať, ako sa Vám to podarilo, či sa to dalo zvládnuť, alebo čo nové ste vymysleli. 
protiklady1...evitaprotiklady2...evita                protiklady3...evita
protiklady3...evita                 protiklady8...evita
protiklady10...evita                 protiklady11...evita
protiklady4...evita                 protiklady6...evita 
protiklady7...evita
2.Aktivita:
Trochu si precvičíme pršteky , aby nám nezleniveli a boli stále usilovné, ako včielky. Môžete si vybrať aktivitu, ktorá sa Vám viac páči, alebo ku ktorej nebudete potrebovať až takú veľkú pomoc rodičov a zvládnete ju skoro samé .
ruky...evita
a) Obkreslite  si ruku – buď sami, alebo s pomocou, vyfarbite  a vyzdobte si podľa vzoru grafomotorikou tak, ako sa Vám páči. Kto bude mať ruku  vyzdobenú, tak poproste mamičku o lak na nechty  a namaľujte nechty na papierovú ruku .
lakovanie nechtov...evita
b) Nakreslite  si veeeľké oko , vyfarbite si ho. Potom si zoberte tmavý papier  (ak nemáte, tak si vyfarbite) a nastrihajte si z neho úzke ➖ pásiky. To budú mihalnice, ktoré okolo očka nalepíte.
oko- mihalnice...evita
Takže do kreslenia, do strihania a do lepenia deti, držíme palce , aby sa to podarilo . 

3.Aktivita:
Zmysly ✊👁👃👂👅 sú to, čím vnímame svet…

O ZMYSLOCH – báseň

Človek ten má zmyslov päť, viem ich všetky naspamäť.

Kde sú očká, tam je zrak, po prštekoch skáče hmat.

Do uška si sadol sluch, do nošteka vošiel čuch.

A v ústočkách na jazýčku, chuť si skáče po krajíčku.

Teraz si pozrite  obrázok a skúste si spolu s rodičmi ‍a potom aj sami obrázok “prečítať “.
Každý zmyslový orgán ✊👁👃👂👅cíti niečo iné. Ukážte  si ich na svojom tele .
A keď budete mať chuť, nakreslite si takýto pracovný list (starší už aj sami, mladší s pomocou rodičov) a pod jednotlivé zmyslové orgány  skúste nakresliť , čo vnímajú.

zmysly...evita

PL...evita

PIATOK 

1.Aktivita
Ahojte, milé deti, ani sme sa nenazdali a už tu máme piatok. Celý týždeň sa rozprávame, hráme a učíme o ľudskom tele, ale na niečo sme zabudli. Porozmýšľajte……….No predsa o zúbkoch .
a) pozrite si najskôr prvé video o zúbkoch a môžte sa o ňom doma porozprávať:
https://www.youtube.com/watch?v=DsBMEESIGBE&fbclid=IwAR0cAbL55a7AFbEyY

5R9H03ogq8e31ldyX0QDuU_PldYCqfpaLNxdABzSSI 

 

b) pretože ste ešte deti , tak Vaše zúbky sú mliečne. Keď už pôjdete do školy, tak sa Vám budú postupne vymieňať. Mliečny vypadne a miesto neho narastie zúbok trvalý. A ten už bude navždy, preto je potrebné sa o zúbky  starať. Aj o tieto Vaše mliečne, lebo keby sa pokazili, tak sa môže pokaziť aj ten trvalý zúbok , ktorý je teraz ešte vo vašich ďasienkach schovaný.
Nakreslite  si sami, alebo s pomocou na papier  pusinku aj so zúbkami , pery si vyfarbite. Potom ten papier vložte do euro obalu, alebo sáčku, zoberte si fixku  a niektoré zúbky tou fixkou zafarbite. Zoberte si zubnú kefku, ale takú, čo už nepoužívate, dajte na ňu trošku pasty a tie zúbky vyčistite Ale nezabudnite, že nie hocijako – zúbky  sa čistia tak, že horné stierate zhora nadol ⬇ a dolné zas zdola nahor ⬆, aby sa Vám nepoškodili ďasienka – A pekne zľahka, jemnučko a viackrát za sebou ⬇⬇⬇⬇.

1...evita

2...evita

3...evita

 

Peknú zábavu Vám želáme.

 

DLHODOBÁ AKTIVITA

2.Aktivita

Máme také zvláštne obdobie, ktoré nezažili ani Vaši rodičia  a ani Vaši starí rodičia . Máme KARANTÉNU – to je to, že nemôžme sa stretávať s kamarátmi, nemôžme chodiť do škôlky, do kina, chránime sa rúškami, aby sme ostali zdraví. A tí, čo nebývate  so starými rodičmi,  nemôžete ich navštíviť. Starí ľudia to majú teraz veľmi ťažké, lebo im je smutno  za Vami. A sú aj takí starí ľudia, ktorí už nemajú nikoho, sú osamelí  a môžno ani nebývajú ďaleko od Vás . Viete čo by potešilo aj Vašich starých rodičov, aj osamelých starých ľudí ?
Darček  od Vás, ktorý by ste s láskou nakreslili a im ho podarovali, preto máme pre Vás typ, ako môže byť ten váš obrázok iný.
Stačí k tomu obrázok, ktorý si vystrihnete z časopisu, alebo nakreslíte , potom ho rozstriháte a poskladáte zas do obrázku a nalepíte na papier. Kto chce, môže si vyrobiť aj obálku, obrázok s venovaním doň vložiť a šup s ním do schránky  svojim starým rodičom, alebo niekomu, komu spraví radosť a urobí ho šťastným . Darčeky zo srdca a z lásky  sú najkrajšie a Vy môžte spraviť niekomu DEŇ krajším .

 

darcek1...evitadarcek2...evitadarcek3...evita

 

7...evita

 

darcek5...evita darcek6...evitadarcek7...evita

 

Prispela: Evita

 

1.Aktivity pre deti a rodičov v čase uzavretých MŠ

srdiečko...evita

Téma týždňa: ZDRAVIE

PONDELOK

1. Milé deti, určite už všetci kvôli ochrane svojho zdravia i ochrane svojich rodičov, súrodencov, či starých rodičov nosíte rúšku. Skúste nám nakresliť   seba, alebo aj celú rodinu s rúškami. Tešíme sa na Vaše obrázky

  2. A aby sa nám rúšky dobre nosili, skúste sa naučiť pesničku:
/ celá pieseň bude vložená neskôr /
carovne rusko - slova piesne...evita

UTOROK 

1.Na utorok sme si pre Vás, deti, pripravili rozprávku o bacilovi. Staršie deti si ju môžu vypočuť ako audio nahrávku a potom prerozprávať rodičom, alebo mladšiemu súrodencovi. Mladším deťom ju môžu prečítať rodičia a potom sa spolu o príbehu porozprávať.
Príjemné počúvanie Vám želáme.
 2. No a aby sme boli chránení, tak si pozrite, ako sa vyrába rúško z papiera. Mamičku poproste o servítok a skúšajte. Staršie deti už skladať vedia, mladším sa to s pomocou isto tiež podarí. Kto nemá doma spinkovač, to vôbec nevadí. Konce rúška zagumičkujte. A potom si nezabudnite vyrobiť rúška aj pre svojich plyšových miláčikov,

či obľúbené bábiky. 

 

AKO SI VYROBIŤ RÚŠKOvyrobme si rusko...evita

ČIERNY BACIL A AKO TO S NÍM BOLO

Lekáreň deti, to je miesto veľmi magické. Keď do nej vojdete, zavonia vám zrazu tisíc vôní, ktoré sa zmiešajú do jednej jedinej, tak príznačnej pre každú lekáreň. Je to vôňa zvláštna, že by ste spoznali kde ste, aj so zaviazanými očami. Tiež keď si pani lekárnička prinesie domov svoj pracovný plášť, aby si ho vyprala a mala ho opäť čistý, hovorieva jej manžel: „Tie tvoje bylinky tak krásne voňajú!“. Má tu vôňu veľmi rád.

Ale pozor. Napriek tomu, že každá lekáreň je voňavá a žiari čistotou, pracovať v nej vyžaduje aj odvahu. Za istých okolností to totiž môže byť miesto nebezpečné. Pýtate sa prečo? Hneď vám to poviem. Do lekárne totiž chodia väčšinou ľudia, ktorý trápi nejaká choroba: majú nádchu, kašeľ, bolí ich v krku a rôzne iné neduhy. A za to všetko môžu bacily. Napríklad keď chorá pani Mráčková z vedľajšej ulice zakašle, vyšle do sveta niekoľko tisíc bacilov, ktoré nemajú nič iného na práci než skočiť na okoloidúceho pána Karáska. A večer pri televízii už sa pán Karásek začína sťažovať: „Žena moja, akosi mi nie je dobre. Škriabe ma v krku a tiež trochu pokašliavam.“ „To máš z tých cigariet, „ odpovie pani Karásková, ale my vieme kde je pes zakopaný. Môžu to byť bacily. Neviditeľným bacilom sa ubráni len ten, kto je veľa ovocia a zeleniny, športuje, otužuje sa a tiež veľa spí. Len takí ľudia sú naozaj silní. Fajčiari, to je pre bacily ľahká korisť. Bacilov je v lekárni veľa. Pani lekárnička musí jesť vitamíny, chodiť na dlhé prechádzky so psíkom a celkovo sa o seba starať, aby bola silná a bacily na si na ňu netrúfli. Ale nie je bacil ako bacil! Niektoré bacily sú obzvlášť nebezpečné. Sú guľaté, čierne ako uhoľ a majú veľké jedovaté zuby. Keď sa do Vás zakusnú, vstreknú do vás jed a môžete veľmi vážne ochorieť. A taký bacil sa raz objavil v lekárni. Poviem Vám deti, ako to vtedy bolo. Jedného večera, bola práve jeseň, vonku sa spustil silný dážď, fúkal silný vietor a kto nemusel, tak radšej ani nechodil nikam von, pani lekárnička ako vždy, skontrolovala lekáreň, zamkla a išla domov.

Za chvíľu sa ozvalo: „ Kulišák, spíš?“ „Ááááááá“, zívol si Kulišák, „ akurát si ma prebudil…“ ešte chvíľu sa preťahovali a len tak premýšľali, čo budú robiť. „ A čo keby sme si postavili opevnenie z fľaštičiek a náplastí“, navrhol Kulule. „ To hej, ale pani lekárnička nám bude nadávať, že plytváme, „ namietol Kulišák. „ale len chvíľu“ zasmial sa Kulule a dali sa do stavby. Stačí štyri fľaštičky ako stĺpy omotať náplasťou, hup dovnútra a opevnenie je hotovo. „ len nech niekto skúsi zaútočiť“, začali fantazírovať  a predstavovali si, že bojujú so škriatkami z inej lekárne. Zrazu sa však ozval divný zvuk „ Čo to bolo?“ neisto sa opýtal Kulule. „Neviem. Buď ticho, „ zašepkal Kulišák, „ to som ešte nikdy nepočul…“. Po chvíli ticha sa divné chraptanie ozvalo znova. A potom počuli dych, ale nie jemný ľudský, ale skôr ako od chorého prasiatka. „Ja sa bojím“, ozval sa Kulule a obaja sa ukryli hlbšie do svojho opevnenia. Tu spoza pultu spozorovali najprv čiernu chlpatú nohu, potom veľké brucho a nakoniec škaredú hlavu s vypúlenými očami a špicatými zubmi, ktoré trčali von z pusy. „Čierny bacil, „ skoro vykríkol Kulule, ale Kulišák ho včas zadržal. Vyzerá to tak, že si prišiel počíhať na našu pani lekárničku. Bacily totiž lekárnikov nemajú radi. Jedine oni ich vedia zahubiť a to bacilom nepáči. Nesmieme dopustiť, aby našej pani lekárničke ublížil. Zneškodníme ho skôr, ako príde do práce. Zatiaľ čo vymýšľali plán, čierny bacil sliedil po lekárni hľadal miesto, odkiaľ by bolo najlepšie pani lekárničku napadnúť. Nakoniec sa uvelebil na pokladni a pretože do rána bolo ďaleko, zaspal. A teraz nastala tá pravá chvíľa pre škriatkov. Vzali injekčnú striekačku a naplnili ju šťavou zo všetkých vitamínov, ktoré v lekárni našli. Potichu sa priblížili k bacilovi a všetko, všetučko to do neho vstrekli. Bacil sa začal ošívať, hádzal so sebou z jednej strany do druhej strany, vrieskať, nadávať až celý zbledol, zbavený všetkých jedovatých látok a utiekol nevedno kam. „ Myslím, že sme to zvládli na jedničku,“ pochválili sa škriatkovia, aj keď sa im ešte trochu podlamovali kolienka od  strachu. Schovali sa do svojho opevnenia a do rána si ešte rozprávali znova a znova o tom čo sa prihodilo a ako bacila zneškodnili. Keď ráno prišla pani lekárnička a oni jej všetko povedali, ani sa na nich nehnevala, že jej minuli náplasť. Ale poďakovala sa im za seba, ale aj za všetkých chorých ľudí, ktorí si každý deň chodia do lekárne pre medicínu. Veď, kto by im ju vydal, keby bola pani lekárnička chorá? „ Choďte spať, a nech sa Vám niečo pekné sníva. Veď si to dnes zaslúžite,“  pohladila ich po vlasoch lekárnička a uložila do postieľok.

3. Ak ste si príbeh o Bacilovi vypočuli, teraz si skúste sami, alebo s pomocou, obkresliť vašu ruku s prstami a na ňu nakresliť toho najškaredšieho bacila, akého dokážete: takýchto, alebo ešte škaredších.
bacily...evita

Pekný deň Vám želajú pani učiteľky Majka, Katka, Martuška, Evka, Aďka, Evka, Soňka a Darinka a pozdravujeme všetky naše detičky.

STREDA

Ahojte deti, znova sme tu a s pani učiteľkami sme pre Vás pripravili:
1. Pozrite si video a porozprávajte sa o ňom s rodičmi

 Koronavirus

koronavirus

2.Aby sme boli zdraví, tak okrem hygieny rúk a ochrany tváre rúškom, jedenia zdravých potravín potrebujeme aj pohyb. Dnes si zacvičíme.
Súbor cvikov je od pani učiteľky Gaálovej, ktorá učí deti v Čechách.
Podľa jej inštrukcií si jednotlivé cviky precvičte. Aby ste cvičili správne, dozrie na Vás niektorý z rodičov – keď budete cviky ovládať, tak si každý deň pridajte o 1-2 opakovania viac
1.cvicenie...evita
2.cvicenie...evita
– v pozícii “MOST” vydrž aspoň 3 minúty
– 3 x zdvihni pravú i ľavú nohu
– 3 x sa zdvihni na špičky
3.cvicenie...evita
– narovnaj chrbát, vtiahni bruško
– drž si chodidlá a dvíhaj kolená ako motýľ krídla, recituj:
Letí, letí, všetko letí, čo má krídla, všetko letí…včielka, kladivo, vrabec…
– ak dieťa cvičí s rodičom proti sebe, môže dvíhať ruky…
4.cvicenie...evita
– daj hlavu na pokrčené kolená, chyť si špičky a nohy narovnaj
– pomaly pusť špičky a narovnaj chrbát
5.cvicenie...evita
– stoj rozkročný na šírku bokov, vymysli si farbu košíka na ovocie
– na pokyn “HOP” vzpažiť, stoj na špičkách: vydrž 3 minúty
–  na pokyn “ŠUP DO KOŠÍKA” drep a naznač hodenie ovocia do košíka: 3 minúty
6.cvicenie...evita
– pokrč nohy, spevni brúško a dvíhaj 3 x prepnuté nohy a špičky
– ukladaj na zem do východzej polohy
7.cvicenie...evita
– poloha “SVIEČKY”, súčasne dvíhame ruky nad hlavu a ukladáme prepnutú nohu
   na podložku
 8.cvicenie...evita
3. Tak táto aktivita sa Vám bude páčiť úplne najviac – zapojte do nej aj svojich rodičov a určite sa bude páčiť aj im. Poobzerajte sa po byte, z čoho by ste si mohli spraviť prekážkovú dráhu tak, aby ste si precvičili lezenie, preskoky, plazenie… Pripravte dráhu vy, alebo požiadajte rodičov, kde Vám majú čo položiť, aby bola dráha taká, akú si Vy predstavujete…. Takže: “Hor sa celá rodina do cvičenia .” ‍‍‍
A ozaj, nezabudnite si pre všetkých pripraviť medaily.
 

ŠTVRTOK:

1.Aktivita
Ahojte deti a rodičia,

na dnes sme si pre Vás pripravili aktivity, kde si precvičíme správny úchop ceruzky. Zahráme sa na Popolušku a budeme triediť strukoviny.

Maminky poproste, aby Vám 2 druhy strukovín zosypali do jednej misky a pripravili ďalšie 2 misky, do ktorých budete strukoviny triediť. Aby to nebolo celkom jednoduché a aby sme si naše pršteky pripravili na správny úchop ceruzky, tak je potrebné, aby ste si medzi malíček a prsteník vložili fazuľku, alebo kúsok papierika a celý čas ich pridŕžali týmito prštekmi. Strukoviny budete brať a triediť teda len tromi prštekami. 

fazulky1...evitafazulky2...evitafazulky3...evita

 

 

 

 

 

 

 

 

– cvičenie úchopu

preberanie1...evitapreberanie2...evita

2.Aktivita

Pršteky sme si už rozcvičili, tak si teraz môžte zobrať pastelky a vyzdobiť grafomotoricky takto rúšky – podľa popisu pre menšie a väčšie deti.

rusko...evita

predloha...evita

Kto by mal chuť, tak si môže vypýtať od mamičky plech na pečenie

a vsypať do neho múku – najlepšia je hrubá, alebo krupica a podľa vzorov (môžu Vám ich predkresliť aj rodičia) skúsiť písať do múky.

muka...evita

 

Želáme Vám príjemnú zábavu.

 

3. Aktivita

Pokus – prečo si treba umývať ruky a ako pôsobí mydlo (saponát má podobné zloženie ako mydlo) na špinu.
Takže – deti, poproste mamičku, aby Vám dala do taniera teplú vodu a do nej nasypala trochu mletého čierneho korenia.
Potom si namočte prštek do saponátu a do prostriedka taniera namočte ten prštek. Pozorujte, čo sa bude diať a popíšte, prečo si myslíte,

že sa deje to, čo sa deje 
Pokus: https://www.facebook.com/rainer.bruckert/videos/2637538449689487/

A aby ste vedeli, aké je dôležité umývať si ruky a ako sa majú ruky správne umývať, tak prikladáme básničku. S tou Vám to pôjde jedna radosť. 
umyvame ruky...evita

 Piatok

1. Aktivita
Milé deti, väčšinu času⏰trávite teraz doma so svojimi hračkami. Postavte zo skladačiek svoj dom 🏠, Vašu

domácnosť. 

 

2.Aktivita

Maminky, tatinovia – požičiate, prosím, na chvíľu deťom mobil 📱 ? 🙏 

Deti, nahrajte nám video 📱z Vašej detskej izbičky, popíšte nám  🎤, čo v nej máte, ktorá hračka 🚗, či knižka 📗, alebo činnosť je Vaša najobľúbenejšia.  🤗.

3.Aktivita:
Deti, viete, že kvôli ochrane zdravia 😷 by sme si teraz nemali

 ani podávať ruky , keď sa stretneme s niekým známym ? Ale ako ho teda pozdraviť 🤔? No predsa nožičkovým pozdravom ! Posielame Vám video, kde Vám to ukážu deti 👧 našich pani

 učiteliek. Môžete vyskúšať, alebo si nožičkový pozdrav vymyslieť aj Vy sami.Do nožičkovania a pekný víkend 🌞🍀🍀 želáme všetkým ☀☁🐸🐞 a aj 👱👱‍.

  NOŽIČKOVANIE…Evita

Prispela: Evita

 


 


© 2011 Všetky práva vyhradené

Príspevky na stránkach sú zo zbierok admninistrátorky a prispievateliek. Sú určené k práci s deťmi. Publikovanie, zverejňovnie príspevkov na verejných sieťach a používanie príspevkov v oficiálnom styku je podmienené súhlasom autorky príspevku alebo komentára. Administrátorka nezodpovedá za obsah príspevkov a komentárov, ktoré na stránke publikujú prispievateľky. Ak sa v obsahu nájde obrázok, text alebo fotografia na ktorú máte autorské práva, upozornite administrátorku a tento obsah bude zmazaný. Ďakujem.